27/07/2018

Liga Europy: Górnik Zabrze - AS Trenčín

Zwycięstwo, remis i porażka - tak wygląda aktualny bilans Górnika Zabrze po powrocie do Europejskich Pucharów. Po wyeliminowaniu mołdawskiej Zarii Balti, piłkarze Marcina Brosza przegrali na własnym boisku z AS Trenčín w pierwszym spotkaniu II rundy kwalifikacji do Ligi Europy i mocno skomplikowali swoją sytuację przed rewanżem na Słowacji. A mogło być zupełnie inaczej...

...bo kto wie, jak ułożyłyby się losy spotkania przy Roosevelta, gdyby inaczej zakończyła się sytuacja z 14. minuty. Gospodarze, po szybkiej wymianie kilku podań, ruszyli do ataku trójką zawodników, mając przed sobą... pustą całą połowę boiska! Prawym skrzydłem ruszył Szymon Żurkowski, który dograł w pole karne do Igora Angulo, ale Hiszpan został dogoniony przez defensywę gości i pogubił się w ostatniej chwili.  Nieporadność Górników zemścił się na sześć minut przed przerwą: Hamza Čataković opanował piłkę w polu karnym, uruchomił Philipa Azango, a Nigeryjczyk nie dał szans Tomaszowi Losce. W 50. minucie gospodarze stanęli przed idealną szansą na zdobycie bramki i po raz kolejny ją zmarnowali: Jesús Jiménez uniknął spalonego, ruszył z piłką od połowy boiska i odegrał do Daniela Smugi, ale młody napastnik Górnika, mając przed sobą pustą bramkę, posłał piłkę wysoko nad poprzeczką.

Podsumowując przebieg całego spotkania, to gospodarze mieli więcej bramkowych sytuacji, ale o wiele lepszą skutecznością popisali się tego dnia przyjezdni ze Słowacji. Sytuacja Górnika przed rewanżem (za tydzień w słowackiej Myjavie).

Spotkanie II rundy eliminacji Ligi Europy o dziwo cieszyło się w Zabrzu mniejszym zainteresowaniem, niż pojedynek z mołdawską Zarią Balti. Przed dwom tygodniami na zabrzańskiej Arenie pojawiło się 19508 kibiców, natomiast spotkanie z AS Trencin ściągnęło na trybuny niespełna 13000 widzów. W sektorze gości obecna delegacja ze Słowacji (ok. 50-60 osób), natomiast po stronie gospodarzy zaprezentowane zostało racowisko z motywem przewodnim "Piękne chwile w Zabrzu mamy: do Pucharów powracamy".

26.07.2018; Liga Europy (II runda kwalifikacyjna, 1. mecz)
Górnik Zabrze - AS Trenčín 0:1 (0:1)
0:1 - Philip Azango 39'

Widzów: 12859