15/08/2017

Klasa B: Start Mszana - Zryw Bzie (Jastrzębie-Zdrój)

Start Mszana lepszy od Zrywu Bzie pojedynku spadkowiczów. Zresztą podobnie, jak dokładnie rok temu, gdy oba zespoły mierzyły się ze sobą jeszcze na poziomie rybnickiej Klasy A. Wówczas czerwono-zieloni pokonali ekipę z Jastrzębia-Zdroju 3:1, a teraz - w ramach 2. kolejki Klasy B - gospodarze zwyciężyli 2:0.

Oba gole dla Startu padły dopiero w drugiej połowie. W 58. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie po golu Sebastiana Chorowskiego, a pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry wynik ustalił Łukasz Wuwer, który po dwóch kolejkach ma końce już cztery bramki (hattrick w pierwszej kolejce).

Było to drugie zwycięstwo Startu (przed trzema dniami 5:4 w Żorach z Polarisem), który tym samym dobrze rozpoczyna sezon po degradacji. Zespół z Mszany po dwóch kolejkach znajduje się w grupie pięciu zespołów z kompletem punktów (dwa wygrane mecze ma także Jedność Grabowina, Płomień Czuchów, Orzeł Palowice oraz Dąb Dębieński). Dla Zrywu była to natomiast druga porażka na starcie rozgrywek rybnickiej Klasy B, po przegranej u siebie z Polonią Niewiadom (2:4) na inaugurację.

Ludowy Klub Sportowy "Start" Mszana powstał w 1986 roku, ale lokalne tradycje piłkarskie sięgają jeszcze okresu międzywojennego. W latach 30-tych XX wieku funkcjonował tutaj Orzeł Mszana, a po zakończeniu II Wojny Światowej w jego miejsce pojawiła się Lechia Mszana (1946-1949). W 1957 podjęto próby kolejnej reaktywacji klubu, ale z powodu braku zaplecza drużyna zarejestrowana została w sąsiednich Wilchwach (wówczas oddzielnej miejscowości, od 1972 roku dzielnicy Wodzisławia Śląskiego) pod nazwą Górnik Wilchwy. Po sześciu latach działalności Górnik połączył się z Kolejarzem Wodzisław Śląski (ówczesna nazwa Odry Wodzisław) tworząc najpierw KS "Górnik" Wilchwy/Wodzisław, a od 1965 roku już GKS "Górnik" Wodzisław Śląski.

W Mszanie na - kolejną już  - reaktywację, musiano czekać ćwierć wieku. W 1986 roku powstał Ludowy Zespół Sportowy "Start" Mszana, który w piłce seniorskiej rywalizuje do dzisiaj. Wiosną 2006 roku, już jako LKS, Start zwyciężył w swojej grupie Ligi okręgowej i awansował do "starej" IV ligi. Przygoda na 4. szczeblu rozgrywkowym trwała tylko dwa sezony i nałożyła się na okres reformy rozgrywek w Polsce (chociaż i bez reorganizacji niższych lig Start nie uniknąłby degradacji, będąc zdecydowanie najsłabszym zespołem). Po roku w "okręgówce" zespół z Mszany  nie podjął walki w barażach o utrzymanie i na kolejne siedem sezonów wylądował w rybnickiej Klasie A, z którą pożegnał się wiosną tego roku.