sobota, 8 października 2016

Groundspotting: NK Imotski

TOP 3 najciekawszych, lub też „najbardziej oryginalnych” chorwackich stadionów zaliczony! Po ubiegłorocznych wizytach na Stadionie Kantrida w Rijece oraz Stadionie Batarija w Trogirze, w tym roku do swojej kolekcji dorzuciłem trzeci z obiektów na mojej liście „Must see” - Stadion Gospin Dolac w miejscowości Imotski.


Koncepcja budowy stadionu w miejscowości Imotski pojawiła się pod koniec lat 70-tych XX wieku z myślą o organizowanych w roku 1979 w Splicie 8. Igrzyskach Śródziemnomorskich. I tak prace budowlane rozpoczęto w roku 1978, jednak trudny, górzysty teren okazał się wymagającym rywalem - samo przygotowywanie miejsca pod budowę, czyli wyrównanie doliny między sąsiadującymi wzniesieniami, trwało blisko dwa lata, by następnie, ze względów finansowych, plany budowy porzucić na kolejnych siedem lat. Ostatecznie stadion noszący dzisiaj nazwę Gospin Dolac oddano do użytku w roku 1989, czyli dekadę po wspomnianych Igrzyskach Śródziemnomorskich. Ponadto, już w trakcie realizacji projektu porzucono plany budowy dwóch trybun po dłuższych stronach boiska, ograniczając się tylko do jednej, po zachodniej stronie.

Pomimo sporych trudności z ukończeniem budowy, wyjątkowa lokalizacja stadionu w Imotski z pewnością rekompensuje „cięcia” w projekcie. Jedyna z powstałych trybun położona jest na zboczu wzniesienia, na którym usytuowana jest X-wieczna Twierdza Topana oraz kościół Matki Boskiej Anielskiej (Gospa Od Anđela), od którego nazwę przyjął stadion. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także, położone w 200 metrowym leju krasowym, Jezioro Niebieskie.

Początkowo stadion w Imotski mógł pomieścić podobno ponad 4000 widzów. Obecnie, po modernizacji przeprowadzonej w 2000 roku, stadion Gospin Dolac dysponuje dokładnie 2766 miejscami siedzącymi. Co ciekawe, wszystkie krzesełka zamontowane na obiekcie w Imotski pochodzą ze Stadionu Poljud w Splicie, na którym swoje mecze rozgrywa Hajduk Split.

Na stadionie Gospin Dolac swoje mecze rozgrywa drugoligowy (2.HNL) Nogometni Klub Imotski, założony 13 marca 1991 roku.Linki:
Historia stadionu; serwis klubowy NK Imotski
Profil stadionu; Stadiony.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz