24/04/2016

Liga okręgowa: Silesia Miechowice (Bytom) - Orzeł Biały Brzeziny Śląskie (Piekary Śląskie)

W meczu 21. kolejki IV grupy katowickiej ligi okręgowej Silesia Miechowice szczęśliwie, bo po golu w samej końcówce, pokonała ekipę Orła Białego Brzeziny Śląskie. Dla bytomian oznacza to spory krok w zapewnieniu sobie utrzymania w „okręgówce”, natomiast goście w ostatnich dziewięciu spotkaniach będą musieli poważnie wziąć się do pracy, bo w innym przypadku czeka ich spadek do A Klasy

Spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia, bo wyżej notowani gospodarze już w pierwszej minucie objęli prowadzenie. Ten imponujący start był zapowiedzią obfitującej w gole pierwszej połowy – w ciągu kolejnych kilkunastu minut piłka dwukrotnie zatrzepotała w siatce po strzałach piłkarzy Orła, a na siedem minut przed przerwą bytomianie doprowadzili do wyrównania. Niestety zupełnie inaczej mecz wyglądał po zmianie stron – w drugiej połowie nie działo się zbyt wiele i zapowiadało się, że najciekawszą akcją po przerwie była… czerwona kartka dla zawodnika z Piekar Śląskich, który w 56. minucie musiał opuścić boisko. Gdy wydawało się, że obie drużyny podzielą się punktami, na minutę przed końcem regulaminowego czasu zwycięstwo gospodarzom zapewnił strzał Bartłomiej Pietras.

Początki zorganizowanej piłki nożnej w Miechowicach sięgają 1912 roku, kiedy to do życia powołane zostało Towarzystwo Sportowe Miechowice. W okresie międzywojennym w miejsce „TS-u” pojawił się Naprzód Miechowice, jednak szybko został rozwiązany przez niemieckie władze. Klub reaktywowano już po zakończeniu II Wojny Światowej jako wielosekcyjny Górnik Miechowice (oprócz piłki nożnej również tenis stołowy i kolarstwo), który znalazł się pod patronatem tamtejszej kopalni. W roku 1960 Górnik połączył się z Energetycznym KS Miechowice, tworząc Silesię Miechowice. Na początku XXI wieku na krótko zdecydowano się na powrót do nazwy Górnik, ale od 2007 - po wydzieleniu się sekcji tenisa stołowego - piłkarze z Miechowic ponownie występują pod szyldem Klub Sportowy „Silesia”.

Największy sukces w historii miechowickiej  drużyny miał miejsce w rozgrywkach Pucharu Polski 1968/69. Po zwycięstwie na szczeblu wojewódzkim Silesia odprawiła z kwitkiem Garbarnię Kraków (2:1 po dogrywce) i Łódzki KS (1:0), by dopiero w 1/8 finału uznać wyższość Legii Warszawa (0:4).

23.04.2016; Polska, Liga okręgowa - Katowice IV:
Silesia Miechowice (Bytom) - Orzeł Biały Brzeziny Śląskie (Piekary Śląskie) 3:2 (2:2)
1:0 - Rafał Lewandowski 1'
1:1 - Adam Benjamin 12'
1:2 - Adam Polak 18'
2:2 - Bartłomiej Pietras 38'
3:2 - Bartłomiej Pietras 89'

Czerwona kartka: Szymon Sobota (56') - Orzeł Biały Brzeziny Śląskie (Piekary Śląskie)

Widzów: ok.110.

Bilet: 5 PLN.