czwartek, 27 października 2011

Groundspotting: Gliwice

Piłkarskie Gliwice były mi dotychczas raczej obce – mogłem pochwalić się tylko wizytą na nowym stadionie Piasta podczas dni otwartych zorganizowanych przy ulicy Okrzei na przełomie września i października. Dlatego też będąc niedawno przejazdem w mieście nad Kłodnicą, postanowiłem poświęcić chwilę i przyjrzeć się kilku tamtejszym obiektom.

Rozpocząłem od położonej przy granicy z Zabrzem gliwickiej Sośnicy. To tam, przy ulicy Dzionkarzy znajduje się stadion GZKS Sośnica, gdzie swoje mecze rozgrywa powstały w kwietniu 1945 roku (wówczas jako Robotniczy Klub Sportowy „Orzeł” Sośnica) KP Sośnica Gliwice. To właśnie tutaj swoją piłkarską karierę rozpoczynał Mistrz Olimpijski z Monachium i siedmiokrotny Mistrz Polski z Górnikiem Zabrze, Włodzimierz Lubański. Obecnie, po spadku w poprzednim sezonie, ekipa z Sośnicy rywalizuje w I grupie zabrzańskiej Klasy B.Już za kilka dni Piast Gliwice zadebiutuje na swoim nowym stadionie podczas ligowego meczu z Wisłą Płock. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularne „Piastunki” nie od zawsze grały przy ul. Okrzei, gdzie przeniosły się dopiero w latach 60-tych po fuzji z GKS-em Gliwice. Siedziba powstałego w 1945 roku KS Piast Gliwice mieściła się przy ul. Robotniczej i to tutaj niebiesko-czerwoni rozegrali swój pierwszy mecz, wygrywając w lipcu 1945 roku z Concordią Zabrze 3:1. Według informacji umieszczonych na stronie Piast.Gliwice.pl stadion przy ul. Robotniczej mógł pomieścić 1500 widzów, ale rekord frekwencji padł w maja 1957 roku, kiedy ligowy mecz z Cracovią oglądało na żywo około 8000 kibiców! Aktualnie dawne boisko Piasta wykorzystywane jest przez rywalizujący w Lidze okręgowej drugi zespół seniorów oraz drużyny młodzieżowe.


Na koniec skromne boisko należące do KKS Kolejarz Gliwice. Zespół nie jest aktualnie zgłoszony do rozgrywek seniorskich i z tego, co udało mi się ustalić, w klubie obecnie funkcjonują tylko drużyny młodzieżowe. Wg informacji ze strony klubowej, ławki na stadionie Kolejarza pomieścić mogą 400 widzów. Czy aby na pewno – trudno powiedzieć. Ciekawe jest położenie obiektu, który znajduje się tuż obok torowiska, a najbliższy tor – chociaż nie wiem, czy wciąż znajdujący się w użytku – znajduje się jakieś 4-5 metrów boiska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz