20/12/2017

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Cracovia

Ekstraklasowa „twierdza Zabrze” w końcu zdobyta. W ostatnim spotkaniu 2017 roku Górnik przegrał na własnym boisku ze znacznie niżej notowaną Cracovią aż 0:4 i przerwą zimową spędzi na najniższym stopniu podium. Porażka z „Pasami” była jednocześnie pierwszą przegraną zabrzan na własnym boisku od… kwietnia tego roku!

Cracovia wyszła na prowadzenie w 28. minucie, gdy niepilnowany Matic Fink dobił strzał Krzysztofa Piątka. 180 sekund później było już 0:2, tym razem po samobójczy trafieniu Meika Karwota - zaliczający pierwszy pełny mecz w Ekstraklasie obrońca Górnika tak wybijał piłkę przy niegroźnym rzucie rożnym, że umieścił ją tuż przy słupku bramki Tomasza Loski. Kolejne dwa gole podopieczni Michała Probierza dołożyli po zmianie stron, tym razem w odstępie pięciu minut. Najpierw po wydałoby się niegroźnym dośrodkowaniu piłkę niemal z rąk Loski wybił Mateusz Wieteska, nabijając Javiego Hernandeza. Chwilę później, po drugiej żółtej kartce dla Daniego Suareza, Cracovia sprytnie rozegrała rzut wolny, a na listę strzelców wpisał się Sergei Zenjov.

Cracovii tym samym udało się nieco poprawić nastroje po dotkliwej porażce (1:4) w derbach na własnym boisku w poprzedniej kolejce. Zabrzanie z kolei stracili szansę na przezimowanie na czele tabeli i przerwę zimową spędzą na trzecim miejscu, z identycznym dorobkiem jak Lech Poznań i Jagiellonia Białystok oraz dwupunktową stratą do warszawskiej Legii.

Warto dodać, że Cracovia okazała się jedyną drużyną, która jesienią zdołała wywieźć z Zabrza komplet punktów - Arena Zabrze pozostawała bowiem niezdobyta od 12 kwietnia 2017 roku, kiedy to piłkarze Marcina Brosza przegrali na własnym boisku z Zagłębiem Sosnowiec 1:2.

Mecz z „Pasami” to także jedyne ekstraklasowe spotkanie w tym sezonie, na jakim pojawiło się poniżej 20 tysięcy widzów. Dotychczas najmniejszym zainteresowaniem widzów (20054) cieszyło się spotkanie z Wisła Płock.