24/11/2015

Klasa A: Unia Książenice - Zryw Bzie (Jastrzębie-Zdrój)

Unia Książenice powróciła na zwycięski tor. Po wyjazdowym remisie z Odrą Centrum, zapewniającym niebiesko-białym tytuł mistrza jesieni rybnickiej Klasy A, piłkarze Marcina Koczego w ostatniej kolejce rundy pokonali na własnym boisku Zryw Bzie 4:1, podtrzymując czteropunktową przewagę nad rywalem z Wodzisławia Śląskiego.

W Książenicach nie było niespodzianki. Unia, która przy Słonecznej odnotowała dotychczas komplet siedmiu zwycięstw, podtrzymała domową passę i bez problemów odprawiła z kwitkiem rywala z Jastrzębia-Zdroju. Miejscowi na prowadzenie wyszli po kwadransie gry dzięki trafieniu Dariusza Adamczyka, a dziesięć minut później wynik podwyższył Jacek Mazgaj. Co prawda po 180 sekundach Zryw zdobył kontaktową bramkę za sprawą Kacpera Krawczyka, ale przyjezdnych nie było tego dnia stać na nic więcej. Po zmianie stron na listę strzelców wpisali się jeszcze Dawid Kuś i Arkadiusz Suchiński, pieczętując pewne zwycięstwo niebiesko-białych 4:1.

Dzięki wygranej zespół z Książenic utrzymał czteropunktową przewagę nad Odrą Centrum Wodzisław Śląski, która w Mszanie pokonała tamtejszy Start 3:1, co oznacza, że nawet w przypadku rozegrania awansem pierwszej kolejki rudny rewanżowej i ewentualnej porażki zespół prowadzony przez Marcina Koczego przerwę zimową spędzi w fotelu lidera.

Dzisiejsza Unia Książenice na piłkarskiej mapie Polski pojawiła się 15 lat temu, po trwającym ponad trzy dekady zawieszeniu działalności (do szczegółów sprzed tego okresu niestety nie dotarłem). W 2000 roku powołano do życia Stowarzyszenie, a latem 2001 roku Ludowy Klub Sportowy „Unia” przystąpił do rozgrywek rybnickiej Klasy C. Na najniższym szczeblu rozgrywkowym niebiesko-biali spędzili 11 sezonów, by następnie po zaledwie dwunastu miesiącach zmagań w Klasie B (2012/2013) cieszyć się z kolejnego awansu do A Klasy, gdzie ekipa z Książenic występuje obecnie.

Przy Słonecznej spotkałem Arka prowadzącego blog My Football Moments. Z jego relacją możecie zapoznać się po kliknięciu w ten link. ;)