piątek, 26 czerwca 2015

Groundspotting: NK Trogir 1912

O wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Trogirze przeczytacie w każdym chorwackim przewodniku. Wątpię jednak, by w którymkolwiek z nich poświęcono choć odrobinę miejsca tamtejszemu stadionowi, na którym mecze rozgrywa NK Trogir 1912. A jest o czym pisać, bo obiekt ten, choć skromny, może poszczycić się wyjątkową w skali świata lokalizacją.


Aby lepiej uzmysłowić Wam, na czym polega wyjątkowość trogirskiego stadionu, posłużę się znalezioną jakiś czas temu w sieci pocztówką, a dokładniej jej skanem:

źródło: ReadyToGo.net

Robi wrażenie, prawda? Stadion Batarija - bo taką nazwę nosi ten obiekt - wpisany jest pomiędzy trzy budowle z czasów panowania Republiki Weneckiej: Fort Kamerlengo od południa, Basztę św. Marka od północy oraz glorietę od zachodu. Najświeższe zabudowania, czyli budynek klubowy oraz skromna trybuna, znajdują się po wschodniej stronie boiska.

Jak to się stało, że boisko piłkarskie znalazło się właśnie w tak oryginalnym otoczeniu? Wszystko za sprawą pierwszych zawodników miejscowego klubu, którzy poszukiwali odpowiedniego miejsca do gry. Legenda głosi, że to właśnie sami zawodnicy, pod osłoną nocy, wykarczowali teren pod dzisiejszy stadion, zmuszając ówczesne władze miasta do takiej, a nie innej lokalizacji boiska. Dziś chyba nikt nie ma im tego za złe? :)

Data powstania dzisiejszej Batariji nie jest do końca znana, ale należy założyć, że były to początki drugiej dekady XX wieku, ponieważ sam klub założony został w 1912 roku jako Sportski Klub Trogir. W okresie międzywojennym zespół występował jako Jugoslovenski Nogometni Sportski Klub Trogir oraz Zmaj Trogir, a w latach 1939-1990 jako Slaven Trogir. W rozgrywkach prowadzonych przez chorwacką federację (czyli od 1992 roku) zespół nosił nazwę Hrvatski Nogometni Klub Trogir, aż w 2009 roku nie zbankrutował, wycofując się z rozgrywek południowej grupy III lig. Po upadku klub został „przejęty” przez „Malari”, czyli własnych kibiców, i jako NK Trogir 1912 przystąpił do rozgrywek na szczeblu regionalnym. W minionym sezonie trogirczycy walczyli w rozgrywkach 2. ŻNL Splicko-Dalmackiej (5. poziom w hierarchii), zajmując 6. miejsce w ośmiozespołowej lidze.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz