12/09/2014

III liga: Unia Tarnów - Wisła II Kraków

Mecz przyjaźni pomiędzy Unią Tarnów a rezerwami krakowskiej Wisły był dla gospodarzy nie tylko okazją do umacniania zgody, ale także do świętowania 10. urodzin grupy Ultras Team ‘04. Swoim kibicom prezentu nie sprawili jednak piłkarze, którzy mimo prowadzenia i gry w przewadze przez całą drugą połowę, przegrali 1:2.

Najciekawsza akcja meczu miała miejsce tuż przed przerwą. W 40. minucie prowadzące już 1:0 „Jaskółki” wyprowadziły szybki atak, ale wychodzącego na czystą pozycję zawodnika przewrócił w polu karnym Michał Bierzało. Obrońca Wisły za to zagranie ujrzał czerwoną kartę, a Unia otrzymała „jedenastkę”. Przed szansą na podwyższenie prowadzenia stanął Łukasz Popiela, ale jego strzał wybronił Gerard Bieszczad. Pechowy egzekutor popędził za piłką i sprytnie dał się sfaulować, co zaowocowała drugim, w odstępie kilkudziesięciu sekund, rzutem karnym. Do piłki ponownie podszedł Popiela, przymierzył w ten sam róg, ale tym razem trafił w zewnętrzną część słupka! Jeżeli ktoś nie wierzy, to poniżej jest dowód. :)

Stare piłkarskie porzekadło mówi, że „niewykorzystane sytuacje się mszczą”. I te dwa pudła zemściły się na Unii w ostatnich minutach meczu. Najpierw po rzucie rożnym wyrównał Remigiusz Szywacz, a chwilę później strzał z rzutu wolnego obok leżącego bramkarza gospodarzy dobił Przemysław Lech, dając krakowianom komplet punktów.

Mecz przyjaźni z Wisłą był dla kibiców „Jaskółek” okazją do świętowania 10. rocznicy powstania grupy Ultras Team ’04. Z tej okazji w „Jaskólczym Gnieździe” zaprezentowano dwie oprawy. Pierwsza to dwa transparenty o treści „10 lat Unii oddanych, chwilami ciężkich, lecz niezapomnianych”, które uzupełniły kartony z napisem „Ultras”. Po przerwie ultrasi obu drużyn, którzy stworzyli wspólny młyn, zaprezentowali flagowisko.

Unia Tarnów to klub powstały w końcówce lat 20-tych XX wieku, dokładnie 30 września 1928 roku jako Tarno-Azot. W 1930 roku klub został przyjęty w szeregi Polskiego Związku Piłki Nożnej i zmienił nazwę na Towarzystwo Sportowe „Mościce” (od 1951 r. dzielnica Tarnowa), która została zachowana także po przeprowadzonej w 1936 roku fuzji z Towarzystwem Sportowym „Łączność”. Działalność sportową przerwał wybuch II Wojny Światowej, ale szybko po jej zakończeniu TS Mościce zostało reaktywowane. Pod znaną dzisiaj nazwą Unia Tarnów piłkarze z „Jaskółczego Gniazda” występują od 1950 roku.

Największym sukcesem w historii Unii był awans do półfinału Pucharu Polski - w sezonie 1968/69 tarnowski zespół odprawił z kwitkiem Resovię, ROW Rybnik, Wisłę Kraków oraz swoją imienniczkę z Raciborza, ale w walce o finał uległ warszawskiej Legii. Najlepsze wyniki w rozgrywkach ligowych „Jaskółki” zanotowały w 1995 i 1996 roku, kiedy to dwukrotnie plasowały się na piątym miejscu w rozgrywkach II ligi, gdzie rywalizowali łącznie przez 14 sezonów.

Był to ostatni z trzech meczów obejrzanych razem z Christianem, którego relację możecie przeczytać tutaj.

07.09.2014; III liga małopolsko-świętokrzyska:
Unia Tarnów - Wisła II Kraków 1:2 (1:0)
1:0 - Piotr Drozdowicz 28'
1:1 - Remigusz Szywacz 84
1:2 - Przemysław Lech 88'

W 42. minucie Łukasz Popiela nie wykorzystał rzutu karnego (Gerard Bieszczad obronił).
W 43. minucie Łukasz Popiela nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Czerwona kartka: Michał Bierzało (40. minuta - za faul) - Wisła II Kraków.

Widzów: ok. 800.

Bilet: 12 PLN.