20/11/2013

Klasa A: Pierwszy Chwałowice (Rybnik) - Zuch Orzepowice (Rybnik)

Niedobczyce i Chwałowice to dwie z południowych dzielnic Rybnika, a stadiony tamtejszych drużyn oddalone są od siebie mniej więcej o sześć kilometrów (ok. cztery w linii prostej). Podróż samochodem spod stadionu Rymera na obiekt Pierwszego zajmuje jakieś 10 minut, więc teoretycznie istniała szansa, by na A-Klasowe derby Rybnika zdążyć na czas.

W praktyce jednak na stadion przy ul. 1-go Maja docieram kilka minut po czasie, na szczęście nic nie tracąc. Dlaczego? Sędziowie mieli drobne uwagi dotyczące zawieszenia siatki na jednej z bramek, w związku z czym pierwszy gwizdek rozbrzmiał dopiero kilka minut po 13:00. A nadgorliwości arbitrów nie ma się co dziwić, przecież przed miesiącem głośnym echem odbiła się „siatkowa afera” w Bundeslidze i uznana „bramka-widmo” Kiesslinga, niedawno podobny problem mieli także w ojczyźnie futbolu, gdzie dopiero po sześciu minutach uznano bramkę Adriana Cieślewicza dla Wrexham w spotkaniu piątej ligi przeciwko Kidderminster.

Nie ukrywam, ten drobny poślizg bardzo mnie ucieszył, bo dzięki niemu nie przegapiłem żadnej bramki. Gospodarze zaczęli bowiem od mocnego uderzenia i już w 2. minucie objęli prowadzenie. Po dobrym „wejściu” w mecz piłkarze Pierwszego z czasem przygasali, oddając pole wyżej notowanemu rywalowi. Zuch wyrównał tuż przed przerwą, a zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy zdobył zwycięską bramkę, która… aż nie pasowała do tego poziomu rozgrywkowego. „Kurwa, ale weszła!” - komentarz strzelca w stronę ławki rezerwowych doskonale podsumowuje to ładne uderzenie z dystansu. ;p

Na meczu brak cateringu (choć widoczne były ślady po krupniku w postaci… kilku pustych butelek ;p ), ale tak po prawdzie, to jest on tam zupełnie niepotrzebny. Przy wejściu na stadion można zaopatrzyć się w małe co nieco. :)

Historia klubu piłkarskiego z Chwałowic rozpoczęła się w 1923, gdy do życia powołany został  KS Pierwszy Chwałowice. Po II Wojnie Światowej opiekę nad klubem zaczęła przejmować miejscowa kopalnia, co w 1947 roku poskutkowało zmianą nazwy na Górnik Chwałowice. Po 27 latach, w roku 1964, Górnik połączył się z RKS Rybnik dając początek Górnikowi ROW Rybnik. Reaktywacja piłkarskiej drużyny w Chwałowicach nastąpiła po ponad 30 latach - w 1995 roku powołano do życia Górniczy Klub Sportowy „Pierwszy” Chwałowice, który do piłkarskich rozgrywek przystąpił w sezonie 1996/1997.

Relację z rybnickich derbów - wzbogaconą o wiele ciekawych zdjęć - znaleźć można także na blogu My Football Moments autorstwa Arka, z którym podczas meczu miałem okazję się spotkać.