09/05/2013

T-Mobile Ekstraklasa: Ruch Chorzów - Piast Gliwice

W ostatnich w tym sezonie ekstraklasy derbach Górnego Śląska beniaminek z Gliwic pokonał w Chorzowie aktualnego wicemistrza kraju 2:1. Tym samym Piast, równo dwanaście miesięcy temu rywalizujący w I lidze, jest bardzo blisko zakwalifikowania się do europejskich pucharów! Natomiast Ruch… wciąż ma powody by obawiać się o utrzymanie w szeregach T-Mobile Ekstraklasy.

Poniedziałkowy mecz, choć to spotkanie derbowe, na stadion przyciągnął tylko 4500 widzów. „Tylko”, bo dla porównania mecz z Lechem na inaugurację rundy wiosennej oglądała prawie dwa razy liczniejsza publiczność…

Na boisku nudnawo, by nie używać mocniejszych słów. Mecz miał przebieg nieco podobny do tego z jesieni -i tu pierwsi prowadzenie objęli gospodarze, ale nie zagwarantowało im to nawet punktu. Ja natomiast… przegapiłem wszystkie trzy bramki ;p , dlatego wspominając o boiskowych wydarzeniach na myśl przychodzi mi tylko jedna fantastyczna interwencja Krzysztofa Kamińskiego.

Jeśli się nie mylę, to przy Cichej nie przygotowywano żadnej oprawy od wspominanego już w tym wpisie meczu z Lechem (sektorówka „Niebieskie Żniwa” w asyście pirotechniki). Przerwa chorzowskich ultrasów trwała do meczu z Piastem - w drugiej połowie sektor 8 najpierw wyrzucił w górę mnóstwo serpentyn, a następnie zaprezentował flagowisko, transparenty na kijach oraz dużą flagę (?) z herbem Ruchu pośrodku, otoczonym dziesięcioma innymi herbami „do góry kołami” (z tego, co zauważyłem, m.in. Górnika, GKS-u Katowice, Legii, Lecha czy Zagłębia Sosnowiec). Przyjezdni natomiast zameldowali się w na derbach w liczbie około 300 osób i mieli nawet momenty wspólnego dopingu z "Niebieskimi" - jak nietrudno się domyślić były to piosenki skierowane w stronę drużyny z Zabrza. ;p

Ponieważ z mojego miejsca oprawa gospodarzy niebyła najlepiej widoczna, zainteresowani więcej mogą zobaczyć chociażby w serwisie Niebiescy.pl (video, zdjęcia) czy Stadionowi Oprawcy.

A na koniec jeszcze bilans górnośląskich derbów z obecnego sezonu T-Mobile Ekstraklasy:
17.08.2012: Piast Gliwice - Górnik Zabrze 1:2
29.10.2012: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:0
03.11.2012: Piast Gliwice - Ruch Chorzów 1:3
25.02.2013: Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0
28.04.2013: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 2:0
06.05.2013: Ruch Chorzów - Piast Gliwice 1:2