środa, 1 maja 2013

T-Mobile Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów

Górnik tej wiosny należy do najsłabszych drużyn ekstraklasy, Ruch „dołuje” przez cały sezon. Przebudowa zabrzańskiego stadionu ogranicza widownię do zaledwie trzech tysięcy miejsc, a do tego brak kibiców z Chorzowa, którzy przy Roosevelta nie zjawiliby się nawet przy otwartym sektorze dla gości. 98. Wielkie derby Śląska, choć dziś „wielkie” raczej tylko z nazwy, już za nami.

Gdyby typować wynik na podstawie ligowej tabeli, zdecydowanym faworytem niedzielnego hitu byliby gospodarze. Sęk w tym, że zabrzanie są w tej chwili cieniem drużyny z jesieni, gdy nawet przez moment zajmowali pozycję lidera ekstraklasy. Na wiosnę obie drużyny grają „w kratkę” i m.in. solidarnie dały się ograć na własnych boiskach znajdującemu się w strefie spadkowej Podbeskidziu Bielsko-Biała. Dlatego też kibice z obu miast postanowili zmobilizować swoich piłkarzy przed tym najważniejszym meczem rundy. Chorzowscy fani zjawili się na sobotnim treningu Ruchu, gdzie dopingiem niczym na meczu ligowym motywowali podopiecznych Jacka Zielińskiego. Nieco inną drogę wybrali zabrzanie - w tygodniu, na ogrodzeniu przy bocznym boisku Górnika zawisł transparent z prostym przekazem: „Jeśli derby odpuścicie, czeka na Was mordobicie”. 

Nie ma się tutaj co rozwodzić, czy to „ostrzeżenie” podziałało na Górników, ale po 90 minutach derbów to gospodarze schodzili do szatni z podniesionymi głowami. Zwycięstwo 2:0 zapewnili „Trójkolorowym” Bartosz Kopacz oraz Ireneusz Jeleń.

Na widowni, z oczywistych względów, zaledwie trzy tysiące widzów (rzecz jasna bez przyjezdnych). Gospodarze na początku zaprezentowali także oprawę w postaci sektorówki nawiązującej „Niebieskich żniw”, przygotowanych przez chorzowian na mecz z Lechem Poznań na starcie rundy wiosennej:

"Niebieskie żniwa - na więcej opraw zabrakło paliwa". / fot. Torcida.eu

Mimo zwycięstwa w derbach, po końcowym gwizdku piłkarze Górnika nie podeszli pod „młyn” podziękować kibicom…

A na koniec takla ciekawostka: pokonując Ruch, zabrzanie zapewnili sobie "Puchar Górnego Śląska", czyli fikcyjne trofeum w wirtualnej klasyfikacji górnośląskich drużyn T-Mobile Ekstraklasy. Zainteresowani więcej na ten temat znaleźć mogą tutaj.

28.04.2013; T-Mobile Ekstraklasa:
Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 2:0 (1:0)
1:0 - Bartosz Kopacz 18'
2:0 - Ireneusz Jeleń 82'

Widzów: 3000.

Bilet: 30 PLN.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz