06/09/2021

Zina Klasa okręgowa: Górnik Wojkowice - Sparta Katowice

Cóż to była za piorunująca końcówka meczu w wykonaniu Sparty Katowice! Goście do 89. minuty przegrywali w Wojkowicach z tamtejszym Górnikiem 1:0 i wydawało się, że komplet punktów zostanie w garści podopiecznych Marcina Kondzielnika. I wtedy tryb "world class" uruchomił Martin Markosyan!

Spotkanie Górnika ze Spartą zapowiadało się jako wyrównane, ale także ważne dla układu czołówki tabeli: po czterech kolejkach goście zajmowali w niej drugie miejsce z dorobkiem 10 punktów, gospodarze, mający na koncie o punkt mniej, plasowali się na 4. pozycji.

Już na samym początku meczu groźnie zza pola karnego uderzył Kamil Bętkowski, ale jego strzał z dużym trudem na rzut rożny zdołał sparować wojkowicki bramkarz. W kolejnych minutach do głosu doszli gospodarze i to oni byli zdecydowanie bliżsi objęcia prowadzenia. Nie udało się to w I połowie, a dopiero po zmianie stron - w 52. minucie na listę strzelców wpisał się Michał Dyrda. Wynik 1:0 utrzymał się niemal do końca regulaminowego czasu, gdy do akcji wkroczył Martin Markosyan. Wprowadzony w przerwie pomocnik najpierw zaprezentował to, co polscy kibice znają z rozgrywek ekstraklasy, czyli... klasyczny centrostrzał. Nie wiem, czy było to nieudane dośrodkowanie, czy jednak rzeczywiście mierzony strzał, ale efekt był dla przyjezdnych zadowalający: piłka wpadła "za kołnierz" Dominika Zachariasza. Górnik nie zdążył się otrząsnąć, a w ciągu 120 sekund przyjął kolejny cios od Sparty, a wyprowadził go ponownie Markosyan. Tym razem pomocnik Sparty zrobił to, co nie udało się na początku meczu Bętkowskiemu: zatańczył przed polem karnym i przymierzył po "długim rogu", a piłką - jeszcze po rękawicy bramkarza Górnika - wpadła do siatki tuż przy słupku.

Porażka oznacza dla gospodarzy spadek na 9. miejsce w tabeli, natomiast Sparta utrzymała pozycję wicelidera. Na czele tabeli, z kompletem pięciu zwycięstw, pozostaje AKS Mikołów.

Ciekawostka: ostatni raz na meczu w Wojkowicach byłem pięć lat temu. W 2016 roku Górnik mierzył się z MKS Poręba i również prowadził 1:0, by ostatecznie przegrać 1:2.