29/08/2021

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Piast Gliwice

Derby Górnego Śląska ponownie dla Piasta. Piłkarzom z Gliwic triumfy nad sąsiadem zdążyły już chyba spowszechnieć, bowiem wygrali z Górnikiem po raz trzeci z rzędu. Mało tego, w ostatnich siedmiu spotkaniach Piast pokonał rywala zza miedzy pięciokrotnie i zanotował dwa remisy. Ostatnia derbowa porażka ekipy Waldemara Fornalika to... walkower przyznany za przerwany mecz przy Okrzei wiosną 2018 roku!

Samo spotkanie nie porywało i neutralni obserwatorzy mogą być zadowoleni, że doczekali się chociaż jednego gola. Z pierwszej połowy warto odnotować tylko groźniejsze uderzenia z dystansu po obu stronach - najpierw próbował Tiago Alves, a dziesięć minut później Bartosz Nowak. W międzyczasie Piotr Krawczyk z 15. metra trafił w poprzeczkę, ale strzał nie zalicza się do statystyk, bo napastnik Górnika znajdował się na pozycji spalonej.

W spotkaniu zabrakło Lukasa Podolskiego, u którego wykryto zakażenie koronawirusem, za to kwadrans po przerwie na boisku pojawił się Damian Kądzior. Były piłkarz Górnika potrzebował zaledwie pięciu minut, by zanotować asystę na wagę trzech punktów - po jego dośrodkowaniu z rzutu rożnego do siatki trafił Patryk Sokołowski. Gospodarze na poważnie do odrabiania strat zabrali się dopiero w ostatnich minutach, kiedy to przeprowadzili trzy groźniejsze akcje bramkowe. Najpierw, po dośrodkowaniu Erik Janžy, Piasta uratował Jakub Holúbek, który w ostatniej chwili uprzedził Jesúsa Jiméneza. W kolejnej akcji Hiszpan trafił w poprzeczkę bramki gości, a już w doliczonym czasie gry Robert Dadok strzelił jedynie w boczną siatkę.

Dla Piasta było to już trzecie z kolei ligowe zwycięstwo nad Górnikiem, a zarazem siódmy z rzędu mecz bez derbowej porażki. Górnik po raz ostatni pokonał ekipę prowadzoną przez Waldemara Fornalika w sezonie 2017-18, czyli zaraz po swoim powrocie do Ekstraklasy. Wówczas w rundzie jesiennej zabrzanie wygrali u siebie 1:0 po golu Igora Angulo, a na wiosnę mogli dopisać sobie trzy punkty... w wyniku walkoweru za przerwany przez kibiców Piasta mecz przy Okrzei.

01.10.2017: Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0
03.03.2018: Piast Gliwice - Górnik Zabrze wo 0:3 (mecz przerwany w 81. minucie przy stanie 1:0)
28.08.2021: Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:1

Sobotniego zwycięstwa w Zabrzu nie mogli z perspektywy trybun oglądać kibice gości, którzy za swoje wybryki w sezonie 2017-18 otrzymali skumulowany zakaz wyjazdowy w postaci czterech wizyt na Arenie Zabrze (było to tym samym ostatnie spotkanie z tych zakazanych). Szkoda, bo na derbowym pojedynku w młynie gospodarzy zaprezentowano konkretną oprawę z okazji 15-lecia grupy Ultras Górnik Zabrze - sektorówkę z transparentem "Wciąż  nas to kręci, mimo konsekwencji" w towarzystwie rac i świec dymnych. Na trybunach pojawiło się łącznie 18652 widzów, co stanowi - jak dotąd - drugi wynik obecnego sezonu ekstraklasy. Do pobicia rekordu, czyli... frekwencji z meczu Górnika z Lechem Poznań zabrakło... 8 widzów.