poniedziałek, 12 września 2016

IV liga: Piast II Gliwice - Górnik Piaski (Czeladź)

Po spadku z III ligi opolsko-śląskiej drugi zespół Piasta Gliwice zmienił swój adres zameldowania. Rezerwy ekstraklasowca, które w ostatnich latach podejmowały rywali na stadionie Carbo w dzielnicy Ostropa, powróciły na obiekt przy ul. Robotniczej. Obiekt o wartości sentymentalnej, bo to właśnie tutaj zespół „Piastunek” stawiał swoje pierwsze kroki.

Ten skromny stadion przy ul. Robotniczej liczy sobie już ponad sto lat, a pierwsze mecze piłkarskie gościł jeszcze przed I Wojną Światową, kiedy to jego gospodarzem był niemiecki VfB 1910 Gleiwitz. Natomiast od roku 1946, czyli powstania Piasta, na murawie przy Parku Chrobrego zagościli piłkarze niebiesko-czerwonych, którzy w lipcowym debiucie pokonali Concordię Zabrze 3:1. „Piastunki” z obiektu korzystały regularnie do czasu fuzji z GKS-em Gliwice w roku 1964, której efektem była przeprowadzka nowopowstałej drużyny pod dotychczasowy adres GKS-u, czyli na stadion przy ul. Okrzei, gdzie Piast gra do dzisiaj. Po reaktywacji klubu obiekt przy ul. Robotniczej nie spełniał wymogów licencyjnych i mimo przejścia modernizacji na przełomie XX i XXI wieku, pozostał areną spotkań zespołu rezerw i drużyn młodzieżowych. Warto jednak dodać, że choć stadion wygląda skromnie, to wiosną 1957 roku drugoligowe spotkanie z Cracovią oglądało tutaj około 8 tysięcy widzów!

W niedzielnym spotkaniu rezerw z zespołem Górnika Piaski trudno było wskazać faworyta. Po sześciu kolejkach obie drużyny sąsiadowały w środkowej strefie tabeli z identycznym dorobkiem punktowym i bilansem spotkań (3-1-2). Na boisku minimalnie lepsi okazali się goście, którzy losy spotkania przesądzili już po kwadransie gry - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową uderzał Dariusz Wilk, a jego strzał z najbliższej odległości dobił Patryk Pikuta. Gospodarze natomiast mogą mówić o sporym pechu, bo dwie kontuzje już po wykorzystaniu limitu zmian oznaczały, że gliwiczanie spotkanie kończyć musieli w dziewiątkę…11.09.21016; IV liga, grupa śląska I:
Piast II Gliwice - Górnik Piaski (Czeladź) 0:1 (0:1)
0:1 - Patryk Pikuta 17'

Widzów: ok. 60.

Bilet: Wstęp wolny


Linki:
Historia stadionu; Piast.Gliwice.pl
Stadion Robotnicza; ArenySportowe.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz