20/06/2016

Klasa B: Odra Nieboczowy - Wicher Płonia (Racibórz)

Porażką 1:4 z Wichrem Płonia zakończyła rozgrywki I grupy raciborskiej Klasy A drużyna Odry Nieboczowy. Wiele wskazuje, że było to nie tylko nieudane pożegnanie z sezonem 2015/2016, ale także z własnym boiskiem - już niebawem wieś w gminie Lubomia ma bowiem zniknąć z powierzchni ziemi, zamieniając się… w zbiornik retencyjny.

Położona na prawym brzegu Odry wieś Nieboczowy jeszcze kilka lat temu liczyła około pół tysiąca mieszkańców. Obecnie liczba ta zmniejszyła się o połowę, co jest pochodną wydarzeń sprzed kilkunastu lat - po „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku podjęta została decyzja o budowie zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny, mającego powstać właśnie w miejscu dzisiejszych wsi Nieboczowy i sąsiadującej Ligoty Tworkowskiej. Do końca 2016 roku mieszkańcy mają opuścić swoje domostwa, zaś sama wieś Nieboczowy od kilku lat jest… odtwarzana 7 km dalej na południowy-wschód, na terenie dzisiejszej Syrynii.

Pomysł wizyty na boisku w Nieboczowach zrodził dokładnie siedem miesięcy wcześniej, podczas meczu… Wichru Płonia z Odrą. Wówczas, w Raciborzu, obie drużyny podzieliły się punktami. Tym razem - jak wspomniałem już na wstępie - 90 minut boiskowych poczynań wyłoniło zwycięzcę i to zdecydowanego. Zespół z Raciborza wyszedł na prowadzenie już w 4. minucie i choć gospodarze równie szybko zdołali odrobić straty, na więcej nie było ich już stać. W przeciwieństwie do Wichru, który… złapał wiatr w żagle, jeszcze przed przerwą ponownie wyszedł na prowadzenie, a po zmianie stron przypieczętował zwycięstwo jeszcze dwoma golami.

Porażka, przy jednoczesnym zwycięstwie rezerw Naprzodu Czyżowice, kosztowała zespół Odry utratę 11. miejsca w tabeli. Z kolei piłkarze Wichru, dzięki kompletowi punktów, obronili 8. Pozycję w ligowej stawce.

Ostatnie spotkanie Odry w istniejących jeszcze Nieboczowach przyciągnęło na trybuny na boisko sporo widzów (oczywiście jak na warunki B Klasy), a w śród nich i dwójkę znajomych groudnhopperów: Arka z My Football Moments oraz Jacka - autora bloga Trzi Rogi Elwer.