czwartek, 26 listopada 2015

Groundspotting: LKS Tworków

LKS Tworków w zeszłym sezonie okazał się najsłabszą drużyną III grupy katowickiej Ligi okręgowej, ale wiele wskazuje, że rozbrat zielono-żółto-czarnych z "okręgówką" potrwa tylko jeden sezon. Aktualnie - podobnie jak przed dwoma laty - tworkowianie biją się o mistrzostwo raciborskiej Klasy A z Bukiem Rudy Wielkie.

Dzisiejszy Ludowy Klub Sportowy Tworków powstał w 1905 roku jako SV Tworkau, ale trzeba zaznaczyć, że przez pierwsze kilkanaście lat działalności nie miał nic wspólnego z piłką nożną. Do czasu zakończenia I Wojny Światowej w klubie działy jedynie sekcje gimnastyczna oraz piłki palantowej, natomiast zorganizowany futbol pojawił się w Tworkowie dopiero w roku 1918.

Najlepszy okres w historii "trójkolorowych" przypada na połowę XX wieku. W pierwszej połowie lat 50-tych powstało istniejące do dzisiaj boisko przy ul. Głównej, a pod koniec dekady piłkarze odnieśli największy jak dotąd sukces, awansując do ówczesnej III Ligi opolskiej. W tamtym czasie w klubie powstyły także kolejne sekcje: bokserska, lekkoatletyczna i szachowa..

W 2005 roku, czyli podczas obchodów setnej rocznicy istnienia, LKS Tworków wywalczył awans do Ligi okręgowej, kończąc rozgrywki w raciborskie Klasie A z dwunastopunktową przewagą nad drugim w tabeli LKS 1908 Nędza. Po trzech sezonach w "okręgówce" zespół z Tworkowa powrócił na pięć lat do A Klasy, a w zeszłym sezonie ponownie zawitał szczebel wyżej, choc tym razem tylko na 12 miesięcy.

Aktualnie LKS Tworków zajmuje drugie miejsce w tabeli raciborskiej Klasy A po rundzie jesiennej, ustępując o dwa punkty Bukowi Rudy Wielkie, z który przegrał też bezpośredni pojedynek na własnym boisku (0:1). Być może na finiszu rozgrywek będziemy mieli powtórkę z sezonu 2013-14, kiedy to własnie zespoły z Rud Wielkich i Tworkowa wywalczyły awans do "okręgówki".

Stadion Ludowego Klubu Sportowego Tworków położony jest przy ul. Głównej 70a, nieopodal Droki Krajowej 45. Obiekt w ostatnim czasie przeszedł drobną modernizację i po zastąpieniu drewnianych, wysłużonych ławek plastikowymi krzesełkami w barwach niebiesko-czerwonych, oferuje 200 miejsc siedzących na jedynej, położonej wzdłuż boiska trybunie.

Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz