25/10/2015

Klasa A: Olimpia Boruszowice - Drama Zbrosławice

Nie będę ukrywał: po meczu na szczycie bytomskiej Klasy A oczekiwałem nieco więcej, niż było mi dane otrzymać, ale w gruncie rzeczy nie mam też powodów do narzekań. Liderująca rozgrywkom Drama Zbrosławice zwyciężyła skromnie w Boruszowicach tamtejszą Olimpię, potwierdzając tym samym aspiracje do „okręgówki”, a samo spotkanie opisać można dobrze znanym hasłem: mecz walki! ;)

Po 12 kolejkach bytomskiej Klasy A zbrosławicka Drama z dorobkiem 31 punktów przewodziła ligowej tabeli, ale po piętach deptali jej piłkarze tarnogórskiego Górnika Bobrowniki Śląskie oraz Olimpii Boruszowice, mający na koncie o dwa „oczka” mniej. Sobotnie spotkanie mogło zatem doprowadzić do roszad na szczycie, ale lider utrzymał swoją pozycję.

Tak przed "meczem na szczycie" prezentowała się tabela bytomskiej Klasy A.
Mecz dobrze zaczął się dla Dramy, bo goście już po kwadransie prowadzili 1:0, ale sytuacja szybko się skomplikowała - jeszcze w pierwszej połowie Drama straciła jednego z graczy, który prawdopodobnie za niezbyt dżentelmeńską uwagę w stronę sędziego głównego został „oddelegowany: do szatni. Po tym wydarzeniu gra zaostrzała się z minuty na minutę i osobiście dziwię się, że arbiter ostatecznie tylko ten jeden raz sięgnął po czerwony kartonik. Ostatecznie lider ze Zbrosławic, mimo gry w osłabieniu przez ponad godzinę, zdołał utrzymać skromne prowadzenie. Niskie zwycięstwo nie powinno też dziwić - w Boruszowicach spotkały się przecież dwie najlepsze defensywy ligi (co po części potwierdza też zamieszczony powyżej fragment tabeli).

W temacie biletów nie jestem specjalistą, ale "wejściówka" z Boruszowic
jest chyba najoryginalniejszą, na jaką dotychczas trafiłem. :)
Na koniec krótka wzmianka o sobotnich gospodarzach i ich historii. Pierwszy klub piłkarski w Boruszowicach założony został w roku 1929, a ówczesna Olimpia - z wiadomych powodów - przetrwała przez dekadę. Po zakończeniu II Wojny Światowej patronat nad klubem objęła boruszowicka fabryka papieru, co przyniosło zmianę nazwy na ZKS Unia Boruszowice. W końcówce lat 80-tych sytuacja zorganizowanego sportu w Boruszowicach ulegała pogorszeniu, wynikiem czego była likwidacja kolejnych sekcji: najpierw tenisa stołowego, następnie szachową, a w kwietniu 1989 roku rozwiązana została także sekcja piłkarska, która z mapy Polski zniknęła na dwanaście lat. W 2001 roku w Boruszowicach reaktywowano zespół piłkarski pod historyczną nazwą jako Ludowy Klub Sportowy „Olimpia”, a zespół seniorów latem 2002 roku przystąpił do rozgrywek bytomskiej Klasy B. Po dziesięciu sezonach biało-niebiescy wywalczyli awans do Klasy A, gdzie występują obecnie.