piątek, 26 czerwca 2015

Groundspotting: NK Zagreb

Przez blisko ćwierć wieku od powstania, rozgrywki chorwackiej I ligi są niemal w pełni zdominowane przez zespoły Dinama Zagrzeb i Hajduka Split, które razem mają na koncie aż 23 tytuły mistrza kraju! Tylko raz w tej krótkiej historii zdarzył się wyjątek: wiosną 2002 roku mistrzostwo co prawda powędrowało do stolicy, ale nie padło łupem Dinama, a jego derbowego rywala - NK Zagreb.

Sezon 2001/2002, będący 11. sezonem rozgrywek o tytuł Mistrza Chorwacji, stał się najważniejszym okresem w prawie stuletniej historii NK Zagreb. Klub, będący przez całe swojej istnienie w cieniu, po raz pierwszy - i jak na razie jedyny - mógł świętować wywalczenie mistrzostwa, wyprzedzając na finiszu ekipę Hajduka Split o dwa punkt. Sukces ten to bez wątpienia największe osiągnięcie NK Zagreb, który w dorobku ma jeszcze także wicemistrzostwa Chorwacji z lat 1992 (premierowy sezon HNL) i 1994 oraz występ w finale krajowego Pucharu w 1997 roku (porażka 1:2 z Dinamem Zagrzeb). Za czasów Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii NK Zagreb na najwyższym szczeblu rozgrywkowym występował łącznie przez 18 lat, a najlepszym wynikiem było 5. miejsce w sezonie 1964/65. W latach 60-tych „Poeci” dwukrotnie zakwalifikowali się jeszcze do rozgrywek Pucharu Miast Targowych: w sezonie 1965/66 pokonali RFC Liege, by w drugiej rundzie ulec rumuńskiemu Steagul Rosu Brașov (dzisiejszy FC Brașov), zaś cztery lata później już w pierwszej fazie Chorwatów wyeliminował Royal Charleroi.

Historia NK Zagreb rozpoczyna się… no właśnie, kiedy? Na pewno w pierwszych 25 latach XX wieku. Pierwszy ślad mówi o powstałym w 1903 roku PNIŠK [Prvi Nogometni i Športski Klub] Zagreb, który działał tylko przez sześć lat. Kolejny - o powstałym w latach 1908-1912 (dokładna data nie jest znana) HTŠK  [Hrvatski Tipografski Športski Klub] Zagreb, który oficjalnie funkcjonował do 1918 roku. Jednak dzisiejszy NK Zagreb od obu tych powiązań się odcina, wskazując za datę swojego założenia rok 1919 - wówczas, po zakończeniu I Wojny Światowej, do życia powołany został RŠK [Radničkoga Športskoga Klub] Proleter. W roku 1946 klub reaktywowano po przerwie spowodowanej II Wojną Światową jako  FD [Fizkulturno Društvo] Zagreb, by po kilkunastu miesiącach przekształcić się w znany dzisiaj NK [Nogometni Klub] Zagreb. W roku 1952, dzięki fuzji z milicyjnym NK Borcem, zespół po raz pierwszy znalazł się w jugosłowiańskiej I lidze, gdzie - jak już wspominałem - rywalizował łącznie przez 18 sezonów. W lidze chorwackiej NK Zagreb występował od jej utworzenia w 1992 roku, nieprzerwanie przez ponad 20 lat, choć w 2010 roku zajął miejsce w strefie spadkowej, a utrzymanie zapewnił mu brak licencji dla drugoligowego Promorac Kostrena. Pierwszy, i jak dotąd jedyny spadek z chorwackiej ekstraklasy nastąpił trzy lata później, wiosną 2013 roku, ale rozbrat z elitą trwał tylko jeden sezon, bo stołeczny klub rozgrywki II ligi 2013/14 wygrał w cuglach. W poprzednim sezonie beniaminek z Zagrzebia uplasował się na 5. miejscu w tabeli MAXtv Prva Liga.

NK Zagreb domowe mecze rozgrywa na Stadionie Kranjčevićeva, położonym przy ulicy o tej samej nazwie, skąd też wziął się klubowy przydomek „Poeci” - Silvije Strahimir Kranjčević był bowiem jednym z wybitniejszych chorwackich poetów. Obiekt powstał w latach 1910-1921 i do czasu zakończenia II Wojny Światowej służył miejscowemu HŠK Concordia pod nazwą Stadion Concordije. W 1946 roku, gdy Concordia została rozwiązana, obiekt przeszedł pod opiekę ówczesnego dzisiejszego NK Zagreb. Dziś Stadion Kranjčevićeva może pomieścić 8850 widzów, z czego 3850 miejsc siedzących zlokalizowanych jest na głównej trybunie, natomiast 5000 miejsc stojących to… sektor gości zlokalizowany po przeciwnej stronie boiska. W bramie wejściowej wbudowana jest tablica pamiątkowa, upamiętniająca powstanie Chorwackich Sił Zbrojnych (Zbor Narodne Garde).

Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz