czwartek, 10 listopada 2011

Groundspotting: Zabrze

Podczas jednej z kilku jesiennych wizyt w Zabrzu postanowiłem odwiedzić parę tamtejszych obiektów. Z czystej ciekawości, ale także z groundhopperskiego obowiązku, ponieważ dotąd na mojej mapce w Zabrzu zaznaczony był tylko teren należący do Górnika. Poniżej znaleźć można zdjęcia z trzech innych zabrzańskich stadionów.

SKS Gwarek Zabrze jest – oczywiście po Górniku – chyba najbardziej znanym zabrzańskim zespołem. Ten powstały w 1974 roku klub, który w założeniu miał szkolić młodych piłkarzy właśnie dla Górnika, może pochwalić się dwoma tytułami Mistrza Polski juniorów starszych (U-19, w latach 2003 i 2006) oraz jednym Mistrzostwem Polski juniorów młodszych (U-17, w roku 2002). Obecnie SKS Gwarek występuje w IV grupie katowickiej klasy okręgowej.


Przed rokiem we wspomnianej okręgówce w derbowych pojedynkach z Gwarkiem walczył m.in. GKS Walka Makoszowy. Ten powstały w 1922 roku klub (choć jego tradycje sięgają roku 1919) w ostatnim czasie nie może mówić o szczęściu. Jeszcze w sezonie 2008-2009 piłkarze z południowej dzielnicy Zabrza z powodzeniem rywalizowali w III lidze opolsko-śląskiej (5. miejsce w tabeli), ale latem Walka wycofała się z rozgrywek, a I drużyna zajęła miejsce rezerw właśnie w okręgówce. Po dwóch sezonach historia się powtórzyła i niebiesko-biali ponownie wycofali się z rozgrywek. Obecnie GKS Walka Zabrze plasuje się w środku tabeli II grupy zabrzańskiej Klasy B.


Na koniec obiekt należący do A-Klasowego MOSiR Stal Zabrze, czyli klubu, z którego w latach 60-tych ubiegłego wieku (wówczas jeszcze jako „Stal” bez przedrostka MOSiR) ruszył w Polskę Henryk Kasperczak. Boisko Stali zlokalizowane jest w centrum Zabrza, niestety nie udało mi się na nie dostać, a zdjęcia wykonałem zza płotu. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz