12/04/2015

Klasa B: Tęcza Zendek - Tempo Stolarzowice (Bytom)

Wiosna w II grupie bytomskiej Klasy B rozpoczęła się od mocnego akcentu, bo spotkaniem na szczycie rozgrywek.  I nadspodziewanie łatwym zwycięstwem aktualnego lidera, bo piłkarze Tempa Stolarzowice rozgromili na wyjeździe Tęczę Zendek aż 6:2, jednocześnie... eliminując rywala z dalszej walki o awans.

To nie błąd. Bytomska Klasa B jest w tym sezonie... bardzo specyficzna. Większość z ligowych zmagań odbyła się bowiem jeszcze w 2014 roku, a wiosną 2015 przewidziano... zaledwie trzy ligowe kolejki. W II grupie sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana przez nieparzystą liczbę drużyn, co. m.in. dla zespołu Tęczy oznacza... jedynie dwa mecze do rozegrania w tegorocznej części sezonu!

Dlatego też inauguracja wiosennych zmagań była dla zespołu z Zendka niezwykle istotna, a zarazem kluczowa w kontekście walki o powrót do Klasy A, z którą to Tęcza rozstała się przed rokiem. Gospodarze do meczu przystępowali jako wicelider rozgrywek z 21 punktami na koncie. Identycznym dorobkiem mogło pochwalić się Tempo Stolarzowice, ale to zespół z Bytomia zajmował w lidze pierwsze miejsce, ze względu na zwycięstwo w jesiennym spotkaniu z Tęczą (4:1 u siebie). Ponadto bytomianie pauzowali jeszcze przed przerwą zimową i na wiosnę rozegrają o jedno spotkanie więcej.

Tęcza nie mogła tym samym pozwolić sobie na porażkę i szybko wzięła się do pracy, bo już w 5, minucie wyszła na prowadzenie po golu Rafała Madeja. Był to jednak... zbyt dobry start, bo gospodarze po zdobyciu gola jakby nagle się zawiesili i w ciągu zaledwie kwadransa stracili aż trzy bramki! Co prawda tuż przed przerwą Madej po raz drugi wpisał się na listę strzelców, ale po zmianie stron inicjatywa należała do bytomian, którzy w drugiej połowie dołożyli trzy kolejne trafienia.

Na dwie kolejki przed końcem Tempo pozostaje na czele rozgrywek z dwupunktową przewagą nad Orkanem Dąbrówka Wielka z Piekar Śląskich, który już za tydzień podejmie lidera na własnym boisku. Mecz ten może zadecydować o losach awansu z II grupy bytomskiej Klasy B.

Ludowy Klub Sportowy "Tęcza" Zendek został założony wiosną 1973 roku i w swojej historii nie dorobił się znaczących osiągnięć na płaszczyźnie sportowej, ale potencjalnych kibiców może zainteresować... samą lokalizacją. Po wybuchu II Wojny Światowej władze III Rzeszy zdecydowały utworzyć w południowej części wsi poligon doświadczalny oraz lotnisko wojskowe "Udetfeld", które w drugiej połowie XX wieku stało się zalążkiem istniejącego dzisiaj Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice. Odległość między pasem startowym a boiskiem Tęczy wynosi w linii prostej niespełna 1,5 kilometra, tym samym dość powszechnym widokiem podczas B-Klasowych spotkań w Zendku jest obraz startującego lub lądującego samolotu. Istna gratka dla planespotterów.