wtorek, 14 czerwca 2016

Klasa B: Victoria 1918 Jaworzno - Ruch Młoszowa

Aż 78 punktów w 28 meczach i bilans bramkowy 158-15 - to osiągnięcie Victorii 1918 Jaworzno, która właśnie zakończyła sezon w chrzanowskiej Klasie B. Ten imponujący wynik piłkarze „Vici” przypieczętowali w niemniej imponującym stylu - gromiąc aż 12:0 Ruch Młoszowa, czym przypieczętowali pierwszy, od czasu reaktywacji klubu, awans!


Victoria to nie tylko najstarszy klub piłkarski z Jaworzna, ale także najstarszy górniczy klub w Polsce, którego początki datuje się na rok 1918 - gdy Polska odzyskała niepodległość, w mieście na dzisiejszej granicy woj. śląskiego i małopolskiego powołany został do życia TSV Jaworzno, czyli właśnie Towarzystwo Sportowe „Victoria”.  W przeciwieństwie do lokalnego rywala ze Szczakowej, biało-zielono-czarnym nigdy nie udało się zaprezentować na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, a największym sukcesem w historii klubu było sześć sezonów spędzonych w II lidze - 4 w latach 60-tych i kolejne 2 w latach 80-tych.W roku 1974 Victoria, razem z miejscowym Górnikiem oraz Azotanią, została przekształcona w jeden „twór” pod nazwą GKS Jaworzno, który miał zapewnić miastu powrót na drugi szczebel rozgrywkowy. Pomysł nie przyniósł skutku, po siedmiu sezonach został porzucony, a dwa lata później Jaworzno odzyskało „zaplecze” ekstraklasy właśnie dzięki Victorii.

W roku 1985 roku Victoria pożegnała się z II ligą i był to początek upadku klubu. Kolejny sezon to spadek do ówczesnej „okręgówki”, a w 1998 roku - w wyniku reorganizacji rozgrywek - biało-zielono-czarni znaleźli się w IV lidze, gdzie występowali kolejnych 12 lat. W połowie sezonu 2010/2011 Victoria, która w latach 80-tych „wydała” na świat takich piłkarzy jak Jan Urban i Ryszard Czerwiec, wycofała się z IV-ligowych rozgrywek.

Reaktywacja klubu, pod nazwą Victoria 1918 Jaworzno, nastąpiła 4 lata później. Latem 2014 roku „Vicia” przystąpiła do rozgrywek klasy B w Podokręgu Chrzanów i już w pierwszym sezonie była bliska awansu -  do sukcesu zabrakło jednego zwycięstwa nad Polonią Luszowice, która rozgrywki zakończyła na pierwszym miejscu z trzypunktową przewagą nad zespołem z Jaworzna. Sezon później nie było już wątpliwości, kto jest najsilniejsza drużyną na najniższym szczeblu rozgrywek w chrzanowskim Podokręgu - w kończącym się sezonie Victoria zanotowała 24 zwycięstwa i 3 remisy, będąc jedyną niepokonaną ekipą w stawce.  Piłkarze z Krakowskiej awans zapewnili sobie już na miesiąc przed końcem rozgrywek, gromiąc w 24. kolejce UKS Regulice aż 10:0, ale ze świętowanie historycznego - bo pierwszego po reaktywacji klubu – sukcesu, czekano do przedostatniej kolejki.

Spotkanie z Ruchem Młoszowa miało oczywiście tylko jednego faworyta, ale nie spodziewałem się aż takiej dominacji ze strony Victorii, która pokonała plasujących się na 6. miejscu w tabeli przyjezdnych aż 12:0. Mimo tak imponującego zwycięstwa miejscowi mogą mówić o pechu – piłkarze Victorii do bramki rywali trafili łącznie 14 razy, ale dwukrotnie z pozycji spalonej. Mimo wysokich rozmiarów porażki wydaje mi się, że należy pochwalić bramkarza Ruchu, który choć skapitulował przy tuzinie strzałów, kilka razy uratował swoją drużynę przed jeszcze wyższą porażką. Goście w drugiej połowie mieli też szanse na honorowe trafienie, ale zmierzającą do pustej bramki piłkę z linii bramkowej wybił jeden z obrońców Victorii.

Feta z okazji awansu ściągnęła na stadion Victorii w Jaworznie ponad ćwierć tysiąca widzów. Kibicowsko też było ciekawie, bo choć przez ponad godzinę na trybunach był spokój, przerywany spontanicznymi okrzykami, po 60 minutach gry na sektorze za wschodnią bramką uformował się pond 30-osobowy „młyn”. Pod zegarem pojawiła się także pirotechnika - po końcowym gwizdku, w ramach podziękowania za awans, odpalonych zostało kilka rac oraz zielone świece dymne.


12.06.2016; Klasa B, Podokręg Chrzanów:
Victoria 1918 Jaworzno - Ruch Młoszowa 12:0 (4:0)
1:0 - Mateusz Stokłosa 5'
2:0 - Mariusz Mastalerz 10'
3:0 - Mariusz Mastlerz 18'
4:0 - Piotr Wartała 40'
5:0 - Bartłomiej Kędzierski 50'
6:0 - Grzegorz Szwed 52'
7:0 - Grzegorz Szwed 54'
8:0 - Mariusz Mastalerz 65'
9:0 - Mariusz Mastalerz 70'
10:0 - Grzegorz Szwed 78'
11:0 - Mariusz Mastalerz 83'
12:0 - Bartłomiej Kędzierski

Widzów: ok.280.

Bilet: Wstęp wolny.

Linki:
Klasa B, Podokręg Chrzanów -tabela, wyniki, terminarz; 90minut.pl
Skrót meczu; Victoria1918JaworznoTV
Historia Victorii 1918 Jaworzno; serwis klubowy
Victoria Jaworzno; Historia Polskiej Piłki Nożnej
Victoria Jaworzno w serwisie Facebook
Victoria Jaworzno w serwisie Twitter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz