03/08/2015

T-Mobile Ekstraklasa: Piast Gliwice - Górnik Zabrze

Jeszcze nawet nie zaczął się sierpień, a za nami już drugie w tym sezonie derby Górnego Śląska. I to jakie! W spotkaniu inaugurującym 3. Kolejkę T-Mobile Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał przy Okrzei zabrzańskiego Górnika 3:2 po „szalonym meczu”, w którym aż cztery gole padły w przeciągu zaledwie dziesięciu minut.

Potyczka Piasta z Górnikiem była już dziewiątym starciem obu zespołów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Do piątkowego popołudnia lepszym bilansem w tych bezpośrednich grach na poziomie ekstraklasy mogli pochwalić się zabrzanie, którzy czterokrotnie wygrali, raz podzielili się punktami i trzykrotnie schodzili z boiska pokonani. W piątkowy wieczór bilans ten się wyrównał.

Wątpię, aby na początku meczu ktokolwiek z siedmiotysięcznej widowni oczekiwał aż takiego widowiska. Piast wyszedł na prowadzenie w 20. minucie i utrzymał je do przerwy, choć kilka minut po golu Sašy Živeca blisko wyrównania był Radosław Sobolewski (trafił w poprzeczkę). Po przerwie zaczęło się spokojnie, aż nastąpiło szalone dziesięć minut. Między 53 a 63 minutą spotkania przy Okrzei oglądaliśmy kolejne cztery gole, w tym jeden z rzutu karnego. Najpierw prowadzenie Piasta podwyższył Martin Nešpor, wykorzystując kiks Adama Dancha i zamieszanie w polu karnym gości. Kilkadziesiąt sekund później kapitan Górnika odkupił swoją winę, wykorzystując dokładne dośrodkowanie Mariusza Magiery. Chwila spokoju i… znowu wymiana ciosów - w 61. minucie szybka akcja „Piastunek” zakończyła się drugim trafieniem Nešpora Wznowienie, przejście pod drugą bramkę i faul w polu karnym na Rafale Kurzawie, po którym z „jedenastki” nie pomylił się Magiera. W ostatnich minutach Górnik był jeszcze bardzo bliski wyrównania, a najdogodniejszą okazję miał w 2. minucie doliczonego czasu gry Bartosz Iwan, ale świetnie dysponowany tego dnia Jakub Szmatuła nie dał się pokonać po raz trzeci.

Derby w Gliwicach ściągnęły w piątek na stadion przy Okrzei 7005 kibiców, z czego blisko tysiąc to przyjezdni - oficjalnie 938 gości zameldowało się w „klatce” (w tym zgodowicze z Dębicy i Katowic) a 22 osobowa grupa z zabrzańskiego Klubu Kibiców Niepełnosprawnych oglądała mecz z przystosowanych miejsc na sektorach miejscowych. W II połowie na młynie Piasta zaprezentowana została oprawa w postaci sektorówki z herbem klubu w asyście kartoniady w barwach klubu i flag na kijach oraz kilku rac i stroboskopów, z których jeden dotarł nawet na murawę. Co najciekawsze: derbowa oprawa gliwiczan to bodajże pierwsza odpalona pirotechnika w tym sezonie ekstraklasy. ;p