poniedziałek, 29 czerwca 2015

Groundspottng: RNK Split

Po wizycie na Poljudzie nie wypadało mi nie pojawić się na oddalonym o zaledwie kilometr Parku Mladeži. Jego gospodarz, zespół RNK Split, co prawda zawsze pozostawał w cieniu lokalnego rywala, ale w ostatnim czasie przeżywa najlepszy okres w swojej ponad stuletniej historii.


RNK Split, a raczej jego protoplasta - HRŠD Anarch - powstał w 1912 roku, czyli kilkanaście miesięcy po założeniu Hajduka. Przez kolejne 20 lat Anarch przechodził kilka "transformacji" związanych ze zmianą nazwy, m.in. na: Jug Split (1919), Borac Split (1922) oraz  HAŠK Split (1929). Robotnicki Klub Sportowy Split pojawił sie dopiero w 1933 roku.

Przez większość ze swojej ponad stuletniej historii RNK Split nie należał ani do chorwackiej, ani jugosłowiańskiej czołówki. Za czasów Jugosławii "Crveni" tylko czterokrotnie występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej, zaś największy sukces odnieśli wiosną 1961 roku, docierając do półfinału krajowego Pucharu, gdzie musieli uznać wyższość późniejszego triumfatora - Vardaru Skopje (1:2). Lepsze czasy dla RNK nastąpiły dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. W sezonie 2007/08 klub występował jeszcze w IV lidze, ale w ciągu zaledwie trzech sezonów znalazł się w najwyższej klasie rozgrywkowej! Debiut w szeregach I ligi również był udany: RNK Split sezon 2010/11 zakończył na na najniższym stopniu podium, ustępując tylko Dinamu Zagrzeb i Hajdukowi. W kolejnych trzech latach "Crveni" plasowali się w najlepszej piątce ligi, a zakończony niedawno sezon zakończyli co prawda dopiero na 7. miejscu, ale dotarli również do finału Pucharu Chorwacji, gdzie dopiero po serii rzutów karnych ulegli stołecznemu Dinamu. Od czasu awansu do I ligi, RNK dwukrotnie wywalczył także prawo gry w Lidze Europy: w sezonie 2011-12 "Crveni" w II rundzie odprawili słoweński NK Domzale, by nastepnie uznać wyższość angielskiego Stoke City FC, natomiast w sezonie 2014/15 Chorwaci poradzili sobie kolejno  z Miką Erywań (Armenia), Hapoelem Beer Szewa (Izrael) i Czornomorećem Odessa (Ukraina) i dopiero na ostatniej prostej przed fazą grupową minimalnie ulegli włoskiemu Torino, przegrywając w dwumeczu 0:1. Jako tegoroczny finalista krajowego Pucharu, RNK latem ponownie stanie przed szansa podboju europejskich boisk - może zgodnie z zasadą, że do trzech razy sztuka, teraz uda się osiągnąć fazę zasadniczą rozgrywek?

W kolejnych trzech sezonach RNK plasował się tuż za podium, natomiast w zakończonych niedawno rozgrywkach 2014/15 zespół z Parku Młodzieży finiszował co prawda dopiero na 7. pozycji w lidze, ale dotarł do finału Pucharu Chorwacji, gdzie dopiero po serii rzutów karnych przegrał ze stołecznym Dinamem.

RNK Split domowe mecze rozgrywa na stadionie położonym przy ul. Hrvatske mornarice, od 1990 roku noszącym nazwę Park Mladeži. Obiekt powstał w latach 1949-50, choć "Crveni" zagościli na nim dopiero w połowie lat 50-tych. Ćwierć wieku później, w związku z organizowanymi przez Split Igrzyskami Sródziemnomorskimi, stadion poddany został gruntownej przebudowie, choć ta podobno tak na prawdę... nie została ukończona do dzisiaj.

Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz