13/05/2015

Klasa A: Tarnowiczanka Stare Tarnowice (Tarnowskie Góry) - Czarni Sucha Góra (Bytom)

Choć jeszcze dwa lata temu Tarnowiczanka Stare Tarnowice występowała w „okręgówce”, dziś zespół z Tarnowskich Gór jest bardzo blisko powrotu na najniższy szczebel piłkarskiej hierarchii. Na dziewięć kolejek przed końcem sezonu w bytomskiej A-Klasie czerwono-niebiescy plasują się w ogonie ligowej stawki, wyprzedzając jedynie outsidera rozgrywek - drużynę Rodła Górniki.

Patrząc na tabelę bytomskiej Klasy A przed 22 kolejką, w meczu Tarnowiczanki z Czarnymi Sucha Góra rolę faworyta należało przypisać ekipie gości i to z prostego powodu: bytomianie w dotychczasowych meczach spisywali się lepiej, co odzwierciedlała też ich pozycja w lidze. Z drugiej jednak strony przyjezdni nie grają już w tym sezonie o nic, bo ani nie mają szans na awans, ani nie zagląda im w oczy widmo degradacji, która z kolei wciąż może spotkać ekipę z Tarnowskich Gór...

W sobotę niespodzianki jednak nie było: Czarni szybko, bo już w jednej z pierwszych akcji, objęli prowadzenie (gol Dawida Wypycha) i przez kolejne 40 minut poczynali sobie dość odważnie, stwarzając kilka groźnych sytuacji w polu karnym Tarnowiczanki. Początek drugiej połowy to małe déjà vu - tym razem Wypych potrzebował pięciu minut by wpisać się na listę strzelców. Co prawda po chwili gospodarze odpowiedzieli trafieniem Łukasza Dembińskiego, ale jak się później okazało, nie był to gol kontaktowy, a jedynie honorowy, bo po kolejnych dziesięciu minutach Łukasz Włodarczyk ustalił wynik na 3:1 dla Czarnych.

Tarnowiczanka Stare Tarnowice (lub też Tarnowice Stare, jak głosi przydrożny znak na wjeździe do tej dzielnicy Tarnowskich Gór) to klub powstały w roku 1946, który przez blisko 70 lat swojej działalności występował w niższych ligach regionu. W 2008 roku, pomimo dobrego wyniku w bytomskiej Klasie A (3. miejsce), działalność klubu została przerwana. Tarnowiczanka do gry wróciła na szczęście już po roku i był to powrót niezwykle udany: w pierwszym sezonie tarnogórzanie - ex-aequo z ŁKS-em Łagiewniki - zwyciężyli w rozgrywkach Klasy B, rok później okazali się najlepsi w A-Klasie i awansowali do „okręgówki”, gdzie spędzili dwa sezony.

Na osobną wzmiankę zasługuje w tym miejscu sprawa stadionu Tarnowiczanka, gdyż od ponad 35 lat czerwono-niebieski występują na… obiekcie „tymczasowym”. Historyczne, pierwsze boisko Tarnowiczanki znajdowało się w okolicach dzisiejszego osiedla „Przyjaźń”, gdzie też klub został powołany do życia. Jednak w wyniku budowy szkoły (dzisiejsze Gimnazjum Publiczne nr 4) zespół ze Starych Tarnowic musiał przenieść się dwa kilometry na południowy-zachód, do Parku Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” położonego już w Reptach Śląskich, czyli innej dzielnicy Tarnowskich Gór. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat aktualnego boiska Tarnowiczanki (jego historii, planów budowy itp.), polecam zapoznać się z tekstem "stadion w reptowskim parku" autorstwa Tomasza Rzeczyckiego.

09.05.2015; Klasa A, Podokręg Bytom:
Tarnowiczanka Stare Tarnowice (Tarnowskie Góry) - Czarni Sucha Góra (Bytom) 1:3 (0:1)
0:1 - Dawid Wypych 6'
0:2 - Dawid Wypych 50'
1:2 - Łukasz Dembiński 57'
1:3 - Łukasz Włodarczyk 67'

Widzów: ok. 30.

Bilet: 4 PLN.