01/09/2014

Klasa B: Górnik Sosnowiec - KS Mydlice (Dąbrowa Górnicza)

Rozgrywki w sosnowieckiej Klasie B zainaugurowane zostały już przed tygodniem, ale… nie dla wszystkich. Ze względu na nieparzystą ilość zespołów, wydłużone o tydzień wakacje przypadły piłkarzom Górnika Sosnowiec. Zespół z Zagórza sezon zaczął więc dopiero od spotkania z debiutującym KS Mydlice w ramach drugiej serii gier.

Z okazji pierwszego spotkania w sezonie, na stadionie przy ul. Braci Miroszewskich zorganizowano festyn rodzinny. Mimo deszczowo-burzowej pogody moim zdaniem frekwencja dopisała, na meczu pojawiło się sporo widzów, był nawet doping i troszkę pirotechniki. Jedyne, do czego mogę się doczepić, to… brak dmuchanego zamku, o którym przecież pisano w przedmeczowych zapowiedziach! :P

Górnik był faworytem tego meczu i ze swojej roli się wywiązał. Prowadzenie objął już po pięciu minutach, wykorzystując rzut karny. W 35. minucie gospodarze podwyższyli na 2:0, a wynik ustalili pięć minut przed końcem. Zwycięstwo mogło być wyższe, ale w ostatniej akcji udanie na linii bramkowej interweniował obrońca zespołu z Mydlic.

Na trybunach na oko ponad 100 widzów, w tym także drobny, kilkuosobowy młyn gospodarzy. Odpalonych zostało także kilka rac.

Górnik Sosnowiec powstał w 1976 roku w wyniku fuzji swoich dwóch imienników: Górnika Klimontów oraz Górnika Zagórze, które z kolei powstały zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej, czyli w roku 1945. Sekcja piłkarska funkcjonowała przez ćwierć wieku, ale po zakończeniu sezonu 2001/2002, sosnowiczanie wycofali się z rozgrywek katowickiej „okręgówki”. Reaktywacja nastąpiła po blisko dekadzie, Górnik przystąpił do rozgrywek sosnowieckiej Klasy B w sezonie 2010/2011 gdzie gra do dzisiaj. Najbardziej znanym sportowcem klubu z Zagórza był jednak… bokser Henryk Średnicki - Mistrz Świata z 1978 roku oraz Mistrz Europy z 1977 i 1979 roku.