29/04/2014

Liga okręgowa: Orzeł Nakło Śląskie - Wilki Wilcza

No cóż, to spotkanie nie zapowiadało się jakoś nadzwyczajnie i niestety takie też było. Orzeł Nakło Śląskie i Wilki Wilcza po 21 kolejkach IV grupy katowickiej „okręgówki” plasowały się bezpiecznie w środku ligowej tabeli, więc można powiedzieć, że… grali dla formalności. Lepsi okazali się gospodarze, notując pierwsze w tym roku zwycięstwo.

Piłkarze z Nakła Śląskiego po raz ostatni wywalczyli komplet punktów w lidze na początku listopada, w przedostatniej kolejce rundy jesiennej. Co ciekawe, Orzeł wywiózł zwycięstwo z Gliwic, pokonując 3:1 tamtejszą Fortunę, czyli lidera rozgrywek (ówczesnego i aktualnego) oraz finalistę Pucharu Polski na szczeblu zabrzańskiego podokręgu (porażka 0:4 z rezerwami Górnika Zabrze). Żeby nie było jednak tak kolorowo: już po tygodniu, na zakończenie zmagań w 2013 roku, Orzeł przegrał w Miedarach ze swoim imiennikiem i zarazem najsłabszą wówczas drużyną ligi 0:3. Runda wiosenna to dotychczas dla czerwono-biało-zielonych cztery remisy i porażka 0:1 na własnym terenie z KS 94 Rachowice .

Przełamanie przyszło w spotkaniu z beniaminkiem z Wilczej. Orzeł prowadzenie objął po ok. 20 minutach gry za sprawą Nikodema Klocka, chociaż wg mnie po jego strzale z ostrego kata piłkę do własnej bramki wpakował bramkarz Wilków. Na 2:0 podwyższył 10 minut po przerwie Mateusz Kubica.

Warto jeszcze  wspomnieć o kadrze mało znanej drużyny Wilków, w skład której wchodzą dwaj doświadczeni piłkarze z ekstraklasowym dorobkiem: Piotr Gierczak oraz Jacek Wiśniewski. Ten pierwszy w Nakle był prawdopodobnie nieobecny (lub go… przegapiłem), natomiast „Wiśnia” na boisku spędził ok. 70 minut, pełniąc także role kapitana drużyny z Wilczej.

Mnie jednak z Nakłem Śląskim kojarzyc będzie się chyba tylko jedno. Chodzi o ten poniższy baner reklamowy, który doskonale odzwierciedla filozofię „Nie ma futbolu bez alkoholu”. ;p

LKS Orzeł Nakło Śląskie to klub o blisko 100-letniej historii. Orzeł Nakło został założony w 1920 roku, dziewięć lat później zmieniono jego nazwę na Krakus Nakło, a po kolejnych czterech - na Strzelec Nakło. W czasie okupacji, w latach 1939-1943, w jego miejsce działał niemiecki Vorwaerts Naklo. Orzeł na piłkarską mapę powrócił po wojnie wiosna 1946 roku, a od zmiany nazwy miejscowości w 2010 roku występuje pod szyldem Orzeł Nakło Śląskie. Dziś Orzeł to klub czysto piłkarski, ale wszechwiedząca Wikipedia donosi, że w przeszłości istniały w Nakle także inne sekcje, m.in. bokserska, lekkoatletyczna, kolarska a nawet... hokeja na lodzie! Natomiast stadion Orła powstał już w roku 1945 i był prezentem od hrabiego Henckela von Donnersmarcka, który na terenie dzisiejszego boiska posiadał ujeżdżalnię koni.