05/06/2013

IV liga: Szombierki Bytom - Zagłębiak Dąbrowa Górnicza

W niedzielnym hicie I grupy śląskiej IV lig Szombierki Bytom rozgromiły na własnym boisku wicelidera z Dąbrowy Górniczej 6:1 i umocniły się na pierwszym miejscu w tabeli. Tym samym mistrzowie Polski z 1980 roku są o krok od wywalczenia czwartego awansu w przeciągu ostatnich sześciu lat, kiedy to po wycofaniu się z „okręgówki”, rozpoczęli rywalizację w Klasie B.

Na początek drobne przypomnienie: po rundzie jesiennej sezonu 2006/07 „Zieloni” wycofali się z rozgrywek w II grupie katowickiej ligi okręgowej (ciekawostka: w tamtym sezonie awans wywalczyła drużyna… Zagłębiaka ;p ) i latem przystąpili do gry na najniższym szczeblu. W bytomskiej Klasie B, a później Klasie A, nie mieli sobie równych i szybko ponownie znaleźli się w okręgówce, w której spędzili dwa lata. Wiele wskazuje na to, że na tyle samo Szombierki zakotwiczyły w IV lidze - w zeszłym sezonie bytomianie okazali się gorsi tylko od mysłowickiego Górnika Wesoła, ale obecnie wydaje się niemożliwe, by „Szombry” wypuściły już awans z rąk.

Przed 25. kolejką Szombierki miały dziewięć punktów przewagi nad drugim w tabeli Zagłębiakiem, więc można było spodziewać się ciekawego widowiska. Niestety, goście godnym rywalem byli tylko w pierwszej połowie, bo choć po kwadransie przegrywali już 0:2, to bramka kontaktowa z 34. minuty utrzymywała jeszcze „otwarty” wynik. Po przerwie grały już tylko Szombierki - klasycznym hattrickiem popisał się Marek Kubisz, zdobywający łącznie cztery bramki, a w samej końcówce „kropkę nad i” postawił Marek Kasprzyk.

Co teraz? Zagłebiak po dotkliwej porażce spadł na trzecie miejsce kosztem Górnika Piaski, który na pięć kolejek przed końcem traci do lidera 11 punktów. Jeżeli moje obliczenia nie są błędne, to w sprzyjających okolicznościach „Szombry” będą mogły zapewnić sobie awans do III ligi już w najbliższy weekend, o ile wygrają w Będzinie z Sarmacją, a rywale z peletonu pogubią punkty.