piątek, 30 marca 2012

Groundspotting: Radomsko

Miniony weekend niestety upłynął mi bez żadnej stadionowej wizyty, a na blogu zapanowała nieprzyjemna cisza. Dlatego postanowiłem wykorzystać okazję i nadrobić zaległości, wrzucając krótką notkę z wizyty w Radmosku, gdzie przed miesiącem odwiedziłem arenę, która jeszcze dekadę temu gościła zespoły najwyższej klasy rozgrywkowej.

Na początku XXI wieku do I ligi (wówczas jeszcze nie nazywanej „ekstraklasą”) awansowały zespoły RKS Radmosko i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ale na szczycie ligowej hierarchii obu zespołom szło bardzo słabo. W efekcie obaj beniaminkowie na koniec sezonu 2001/2002 musieli walczyć o ligowy byt w barażach. Piłkarzom KSZO udało się wyjść z tej batalii zwycięsko (kosztem Górnika Łęczna), natomiast zespół z Radomska uległ Szczakowiance Jaworzno i pożegnał się z piłkarska elitą. W II lidze RKS spędził trzy lata, z czego dwukrotnie plasował się w środku tabeli, aż w końcu było tylko gorzej. Sezon 2004/2005 to ostatnie miejsce w II lidze z dorobkiem zaledwie 11 punktów (aż 20 oczek straty do miejsca barażowego) i serią… 17 porażek z rzędu – gracze z Radomska w każdym wiosennym spotkaniu schodzili z boiska pokonani! W III lidze RKS wytrzymał tylko do VIII kolejki, rezygnując w międzyczasie z wyjazdów na mecze z Legią II Warszawa i Ruchem Wysokie Mazowieckie, a po wycofaniu się z rozgrywek, w sezonie 2006/2007 żółto-niebiescy rozegrali tylko rundę jesienną IV ligi.

Rozpad klubu zmobilizował do działania kibiców, którzy w 2007 roku powołali do życia RKS 1979 Radomsko i przystąpili do rozgrywek w Klasie B, już w pierwszym sezonie deklasując rywali i awansując do Klasy A. W wyższej klasie rozgrywkowej jednak już tak różowo, RKS 1979 utrzymał się z dwupunktową przewagą nad strefą spadkową, ale projekt kibiców (podobno) poszedł w zapomnienie.

Obecnie na stadionie przy ul. Brzeźnickiej mecze rozgrywa Mechanik Radomsko, który powstał w 2004 roku, a obecnie rywalizuje w lidze okręgowej. Mechanik jest Uczniowskim Klubem Sportowym, także w jego nazwie nie znajdziemy nawiązania do RKS-u, jednak ze znalezionych informacji wynika, że jedyny funkcjonujący obecnie w Radomsku klub jest kontynuatorem tradycji dawnego I-ligowca. Przyznam, że sam nie wiem, jak dokładnie to wygląda, także chętnie wysłucham osób zaznajomionych w temacie.


5 komentarzy:

 1. Aktualny klub Mechanik - powstał z połączenia właśnie Uczniowskiego Klubu Sportowego z RKS 1979 Radomsko i wskoczył na jego miejsce w lidze. Obiecana była zmiana nazwy, taka żeby w członie był "RKS". Kibice chodzący na mecze jak i wspomagający dopingiem klub u siebie czy na wyjeździe identyfikują się z RKSem. Sami piłkarze mówią że grają w RKSie. Czekamy tylko na dodanie członu RKS do nazwy, jednak z tym zarządowi mechanika nie śpieszno. W RADOMSKU JEST - TYLKO RKS! pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ale macie problem z tym śmiesznym rks żal dupe ściska

  OdpowiedzUsuń
 3. "Żal dupe ściska" czytając takie żałosne komentarze jak twój... Chamstwo i nic więcej...

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedaleko jest też dawny stadionik UKS Mechanik. Szkoda, że tam nie podjechałeś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Endi, nie wiedziałem nawet o stadionie Mechanika. Myślałem nawet, że on od początku grał na Stadionie Miejskim. Ale w sumie teraz znalazłem jakiś obiekt na ul. Królwej Jadwigi. To ten? :>

  OdpowiedzUsuń