piątek, 16 września 2011

Groundspotting: były stadion RKS Grodziec

RKS Grodziec jest jednym z dwóch wspomnianych przeze mnie niedawno, nadal istniejących klubów na terenie Będzina. Aktualnie „zielono-biało-czerwoni”, po dziewięciu sezonach spędzonych w Klasie A i B, ponownie walczą w Lidze okręgowej. Jednak od kilku lat nie występują na własnym boisku w Parku Rozkówka, ponieważ zostało ono... sprzedane.

Robotniczy Klub Sportowy Grodziec założony został w 1945 roku przez pracowników miejscowej kopalni, która utrzymywała klub przez 54 lata – aż do 1999 roku, kiedy to KWK Grodziec została postawiona w stan likwidacji. Na szczęście pomimo tej straty RKS nie zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Co więcej, piłkarze z Grodźca wywalczyli w poprzednim sezonie awans do Ligi okręgowej!

RKS Grodziec przez ponad 50 lat swoje mecze rozgrywał na stadionie zlokalizowanym w Parku Rozkówka. Niestety w 2005 roku, w związku ze sprzedażą terenów przez miasto, klub musiał znaleźć sobie nowy dom. W ten sposób RKS przeniósł się na boisko przy ulicy Kijowskiej, które w przeszłości należało do nieistniejącego już ZKS Budowlani Grodziec – funkcjonującego w latach 1945-1979 zakładowego klubu grodzieckiej cementowni, kontynuatora tradycji przedwojennego KS Solway Grodziec. Natomiast dotychczasowe boisko RKS-u, to znajdujące się „na Rozkówce”, zostało przejęte przez Klub Jeździecki Amigo.

2 komentarze:

  1. Byliśmy tam. Razem z Rzeźnikiem i Endim :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Owszem, byliśmy... Szkoda, że zabrakło czasu, by podjechać na Kijowską. Na Pogoni Łagisza, ale tylko ja i Rzeźnik. Endi.

    OdpowiedzUsuń