29/05/2017

Nice I liga: Górnik Zabrze - Podbeskidzie Bielsko-Biała

Zabrzański Górnik o krok od powrotu w szeregi ekstraklasy. Zabrzanie, którzy większość sezonu grali w kratkę i poniżej oczekiwań, na finiszu rozgrywek imponują formą. W spotkaniu 31. kolejki "Trójkolorowi" rozgromili na własnym boisku Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:0, notując piąte z rzędu zwycięstwo, dzięki któremu awansowali na drugie miejsce w ligowej tabeli.

Po 32 kolejkach I ligi Górnik zajmował 4 miejsce w tabeli z dorobkiem 52 punktów i oglądał plecy Zagłębia Sosnowiec oraz Olimpii Grudziądz. Jednak matematyczne szanse na awans zachowywały także drużyny będące w stawce za zabrzanami, w tym... zajmujące 9. pozycję Wigry Suwałki! Tabela Nice I ligi po 32 seriach gier prezentowała się następująco:

źródło: 90minut.pl

Było oczywiste, że przy tak ciasnym peletonie nie można pozwolić sonie na błąd i stratę punktów. A mecz pomiędzy spadkowiczami z ekstraklasy miał też ten dodatkowy smaczek, bo przecież także i zespół z Bielska-Białej liczył się jeszcze w walce o powrót na najwyższy szczebel rozgrywkowy.

Tymczasem na boisku nie było widać, aby to obie jedenastki walczyły o powrót do elity. Górni łatwo wygrał 4:0, wypracowując sobie bezpieczne prowadzenie jeszcze w pierwszej połowie dzięki Rafałowi Kurzawie. Pomocnik gospodarzy w 8. minucie wpisał się na listę strzelców uderzeniem z rzutu wolnego, a kwadrans później podwyższył na 2:0... nabijając Szymona Lewickiego dośrodkowaniem z rzutu rożnego. W 64. minucie na 3:0 podwyższył Igor Angulo (16. gol w sezonie), a pięć minut później do siatki znowu trafił Kurzawa - tym razem precyzyjnym uderzeniem z dystansu.

Zwycięstwo nad Podbeskidziem to tylko połowa sukcesu Górnika. Korzystnie dla zabrzan rozstrzygnęły się bowiem spotkania ich najgroźniejszych rywali w walce o awans: Zagłębie Sosnowiec przegrało w Głogowie z Chrobrym 0:1, a Olimpia Grudziądz na własnym boisku musiała uznać wyższość GKS Katowice (0:2).  Efekt: na kolejkę przed końcem to zespół Marcina Brosza "wskoczył" na miejsce premiowane awansem i są dosłownie o krok od powrotu do ekstraklasy.

Spotkanie z Podbeskidziem oglądało z trybun 19408 widzów. W "młynie" gospodarzy, w asyście kilkunastu rac,  zadebiutowała długa na 87 metrów flaga "KLUB SPORTOWY GÓRNIK ZABRZE NASZYM ŻYCIEM". W sektorze gości obecnych 258 "Górali" z trzema flagami: "On tour", "Podbeskidzie" oraz "Podróżnicy".