poniedziałek, 28 grudnia 2015

Groundspotting: Stadion AWF Katowice / dawny stadion Pogoni Katowice

Położony w śródmieściu Katowic stadion miejscowego AWF-u może pochwalić się historią znacznie dłuższą, niż sama uczelnia. I choć dziś pełni wyłącznie rolę obiektu lekkoatletycznego, w okresie międzywojennym dwukrotnie gościł reprezentację Polski w piłce nożnej, a niewiele brakowało, by stał się także areną zmagań na najwyższym szczeblu piłkarskim w kraju!

Dzieje stadionu przy dzisiejszej ulicy Kościuszki 84 rozpoczynają się w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku. W lutym 1920 roku utworzony został KKS „Pogoń” - pierwszy polski klub sportowy w Katowicach, którego powstanie miało być odpowiedzią na działające już w mieście od lat niemieckie stowarzyszenia. Po zaledwie kilku miesiącach działalności, Pogoń dokonała fuzji z Klubem Sportowym „Siła” Zawodzie (od 1924 roku dzielnica Katowic), ale ruch ten nie rozwiązał problemu braku boiska. Przez blisko pięć lat piłkarze Pogoni korzystali z różnych boisk w mieście, a sytuacja uległa zmianie w 1925 roku, gdy do użytku oddano stadion przy ówczesnej ulicy Beatestraße, a dzisiejszej ulicy Tadeusza Kościuszki.

Herb Pogoni Katowice.
/ HistoriaWisly.pl
Pogoń szybko stała się jednym z silniejszych klubów w regionie, a największy sukces odniosła w roku 1928, zdobywając tytuł Mistrza Śląska i ocierając się o I ligę. W barażach katowiczanie okazali się gorsi od Garbarni Kraków, która w pierwszym sezonie po awansie zdobyła wicemistrzostwo kraju. W czasie II Wojny Światowej działalność klubu była zawieszona, a po reaktywacji Pogoń istniała zaledwie cztery lata. W roku 1949 klub został włączony w struktury Stali Katowice i tym samym zniknął ze sportowej mapy Polski…

W swojej niespełna trzydziestoletniej historii Pogoń co prawda nigdy nie zagrała na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, ale mimo to zdołała „dorobić” się aż sześciu reprezentantów Polski. Ponadto barwy klubu reprezentował także Ernest Wilimowski, choć nie jako piłkarz, a… hokeista i szczypiornista!


Dziś stadion przy ulicy Kościuszki stanowi sportowe zaplecze dla powstałej w 1970 roku katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. W 2008 roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację i aktualnie posiada 1400 miejsc siedzących zlokalizowanych na jedynej, północnej trybunie.Zdjęcia wykonałem w listopadzie 2015 roku.


Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz